به بهانه سال جدید

فروردین ۱۴, ۱۳۹۷ 0 دیدگاه

«تحویل سال به پشتوانهی دولتها و تقویمها و رسانهها انجام میشود. اما تحویل حال را جز از خودمان نمیتوانیم انتظار داشته باشیم»

محمدرضا شعبانعلی

آغاز کردن همیشه برای ما جذاب بوده و هست. روزی که تصمیم می‌گیریم رژیم غذایی خود را آغاز کنیم و به تناسب اندام برسیم، لحظه‌ای که با خود عهد می‌بندیم رابطه‌ی بهتری با آدم‌هایی که دوست داریم برقرار کنیم و همچنین برنامه‌ریزی‌های مفصل برای شروعی دوباره و آغاز کردنِ متفاوت در سال جدید.

آغاز کردن در ما به شکلی فهم و نهادینه شده که گویی باید کارهایی را بکنیم که قبلاً نمی‌کردیم؛ اینکه تصمیم می‌گیریم غذای سالم بخوریم به معنی آن است که باید عادتِ خوردن غذای سالم را به زندگی‌مان اضافه کنیم. یعنی چیزی بر روی چیز دیگر، عادتی جدید بر روی عادت‌های کهنه و نهادینه شده در ما. چیزی که در این بین به فراموشی سپرده می‌شود این است که هر اضافه کردنی نیازمند کم‌ کردن است؛ من اگر دوست دارم که رژیم غذایی بگیرم لازم است غذای سالم بخورم، اما هم‌زمان به این احتیاج دارم که غذای ناسالم را کم‌کم حذف کنم. این یعنی هر به دست آوردنی با خودْ از دست‌دادن به همراه دارد.

چرا برنامه‌ریزی‌های ما معمولاً بر روی کاغذ بی‌نقص هستند، اما به ندرت به میدان عمل وارد می‌شوند؟ با قدرت شروع می‌کنیم، اما کم‌کم انگیزه در ما فروکش می‌کند. گویی که قرار است در سراشیبی تندْ روبه‌بالا حرکت کنیم. یکی از مهم‌ترین علت‌های آن «ترس از دست دادن» است. ترس از اینکه خوردن سبزیجات پخته مساوی است با ترک پیتزای چرب و خوشمزه و این برای ما سنگین است و گران تمام می‌شود (بدون تعارف بگویم، درد دارد!).

سال جدید می‌تواند فرصتی باشد برای آغازِ ترک کردن‌ها. به جای اینکه بر روی عادت‌های کهنه‌یمان عادت‌های جدیدی اضافه کنیم، می‌توانیم عادت‌های کهنه را ترک کنیم تا جا برای عادت‌های خوب و تأثیرگذار باز شود. با اینکه هر ترک‌کردنی با خود درد و رنج به همراه دارد، اما زمانی که به عادت‌های خوب می‌رسیم، لذت کشف قابلیت‌های خودمان، رنج گذشته را کم‌رنگ کرده و لذتِ رسیدن را برای ما به ارمغان می‌آورد. لذت اینکه می‌توانیم کنار بگذاریم، ترک کنیم و روزبه‌روز به سمت خودشکوفایی و کشف خودمان حرکت کنیم.

حالتون خوب، سالتون جدید

0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.