وقت ندارم فکر کنم

فروردین ۱۵, ۱۳۹۷ 4 دیدگاه

بسیاری از ناراحتی‌ها و خودخوری‌ها از جایی شروع می‌شوند که ما نمی‌توانیم مطابق خواسته‌ی دیگران رفتار کنیم. بسیاری از اطرافیان -ما هم برای دیگران می‌شویم اطرافیانِ آن‌ها- من و شما وقتی می‌بینند که جایی اشتباه می‌کنیم، به جای فهمِ ما و پرسیدن دلایل اشتباه کردن‌مان، سریع به ذهن خود رجوع می‌کنند و بر اساس مدل ذهنی‌شان به قضاوتِ سریع می‌پردازند. جمله‌هایی از این دست را زیاد شنیده‌ایم:

– عزیزم اصلاً این کارت درست نبود.

– چرا این کار رو کردی؟ حواست هست داری چی‌ کار می‌کنی؟

– آهان! تازه فهمیدم. تو اصلاً همچین آدمی هستی و من نمی‌دونستم.

قضاوت زودهنگام (پیش‌داوری):

تمام این جملات نشان می‌دهند که ذهن ما به شدت درگیر کج‌رفتاری است. یعنی به جای اینکه وقت بگذاریم، با طرف مقابل صحبت کنیم و خود را به دنیای او نزدیک‌تر کنیم، از پیش‌داشته‌های انبار ذهن خود استفاده کرده و دیگران را سرزنش می‌کنیم و به باد انتقاد می‌گیریم. البته این کار خیلی راحت است چون به‌هیچ‌وجه انرژی ما را تحلیل نمی‌برد. حرف زدن، وقت‌گذاشتن و فهمِ دنیای دیگری مستلزم درگیر کردن سیناپس‌های بیشتری از مغزمان است که ما حوصله‌ی استفاده از آن‌ها را نداریم!

من خودم مواقعی که احساس می‌کنم دچار این کج‌رفتاری شده‌ام، سعی می‌کنم سوالاتی را از طرف مقابل بپرسم:

– خیلی روت فشار بوده که این کار رو کردی؟

– دوست داری در موردش با هم حرف بزنیم؟ شاید هر کی تو شرایط تو بود، همین کار رو می‌کرد.

– فکر کردی قرار ما بی‌نقص باشیم؟ نه بابا! همه اشتباه می‌کنیم؛ خیالت راحت باشه، تنها تو نیستی که این کار رو کردی.

احساس می‌کنم بهتر است قبل از پیش‌داوری‌ها کمی آرام‌تر حرکت کنیم، ماشین را به کنار جاده آورده و در مورد رویدادها و رفتارهای‌مان با یکدیگر صحبت کنیم.

4 دیدگاه

  • دقیقاً همینه البرز عزیز. کج‌رفتاریْ هم به دیگران آسیب می‌زند و هم به خودمان. یعنی همین ‌پیش‌دانسته‌های همیشگی و بهبود نیافته‌ی ذهن ما باعث بروز سوگیری‌ها و متقابلاً عدم درک دیگری می‌شوند.
   من ممنونم که وقت گذاشتی.

 • معمولاً ما ساده ترین و سریع ترین جملاتی که به ذهنمون می رسه رو بیان می کنیم شاید چون دلخوریم و سریع منتظر پاسخ از طرف مقابل هستیم تا علامت سوال دهنمون رو پاک کنیم. به نظر من لازمه اصلاح این واکنش سریع، تمرین خونسردی و فکر کردن به تأثیر کلمات و جملات هست.

  • به واژه‌های خیلی خوبی اشاره کردید: «سریع‌ترین» و «ساده‌ترین». همینطوره، باید کمی از این پاسخ‌های سریع و ساده فاصله بگیریم و کمی بیشتر برای فکر کردن و صحبت کردن وقت بگذاریم.
   ممنونم از نظر خوبتون.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.